ÇOCUK KULÜBÜ

6- 10 Grubu

preschoolers-paint

OYUN GRUBU

Çocuklar için oyun mutlu eden bir eylem olmanın yanı sıra, biz ebeveynler ve eğitimciler için de hazine değerinde bir araçtır.

 

Çocuklar çevreyi oyunla tanır, en iyi oyunla öğrenir ve de öğrendiği bilgi ve becerileri pekiştirirler. Fiziksel, duygusal, bilişsel, sosyal ve dil gelişimleri desteklenir. Bir yandan enerjilerini atarken, diğer yandan arkadaşlarıyla iletişime geçmeye başlarlar. Çevresindekileri izlerler, taklit ederler, toplumsal rollere, toplumsal ve insani değerlere dair izlenimler edinirler. Oyun alanı onlar için kontrollü bir hayat simülasyonudur bir anlamda. Biz Kids Club ailesi olarak güvenli ve kontrollü bir oyun alanı sunarken, bir yandan da onları sosyal ve sanatsal açılardan destekliyoruz.

Siz ve çocuğunuz dilediğiniz günleri seçip programlarımızdan birine katılabilirsiniz.

Hafta İçi: 10:00-12:00

 

OYUN GRUBU’NA ALIŞMA-ADAPTASYON

Çocuğunuzun daha ilk günden hemen ortama, arkadaşlarına, diğer yetişkinlere, öğretmenlerine alışmasını ve sizi hiç aramamasını istemeniz çok doğaldır ancak her zaman pek de mümkün değildir. İlk gün, yeni bir ortam, yeni oyuncaklar, yeni insanlar dikkatini fazlasıyla meşgul edeceği için, normalde sizi aramayan çocuğunuz ikinci gün siz yanında olmadan hiç bir şey yapmak istemeyebilir. Çocukların kendilerini güvende hissetmeleri için özellikle alışma döneminde bir süre ailelerin ya da alıştığı bir yetişkinin kulübümüzde bekliyor olması önerimiz.

 

Her çocuk oyun gurubu için hazırdır. Önemli olan sizin hazır ve kararlı olmanızdır.

 

Çocuklar yeniliklere ve yeni ortamlara uyum sağlamada bizlerden çok daha başarılı ve isteklidirler. Alışma döneminin süresi ve sonucunda ebeveynlerin tutumu belirleyici rol oynamaktadır. Çocuğunuz alışma döneminde sizin desteğiniz kadar kararlılığınızı da hissetmelidir. Oyun gurubuna alışma dört – altı haftalık sürede gerçekleşir. Sizler de ebeveyn olarak bu süre zarfında kararlı tutumunuzdan vazgeçmemeli ve detaya girmeden kısa, pozitif ve tutarlı açıklamalarla ona neden oyun grubuna geldiğinizi anlatmalısınız. Başlangıç için olduğu kadar devamlılık konusunda da sizin kararlılığınız ve desteğiniz çok önemlidir. Tüm bunlar uyum sürecini olumlu etkileyecek, sizin için de çocuğunuz için de kolaylaştıracaktır.

Çocukların günleri günlerine benzemeyebilir. Bu ne onun bir oyun gurubuna katılmak için hazır olmadığını, ne de sizden asla ayrılamaz durumda olduğunu gösterir.

Alışma sürecini her çocuk farklı sürede tamamlayacaktır.

Bir başka çocukla kıyaslanmak onu çok üzebilir.

Oyun gurubu içinde onunla birebir ilgilenmemeniz ama adaptasyon süreci tamamlanana kadar, onu bırakıp gitmediğinizi de hissettirmeniz gerekmektedir.

Zamanla öğretmenlerine ve arkadaşlarına alışacak olan çocuklar bir süre sonra sizin bırakıp gitmenize aldırmayacaklardır.

Oyun grupları anne-çocuk beraberliğiyle başlar, zaman içinde bağımsızlaşarak devam eder.